Stáva sa teda realitou, že by deti zachraňovali životy?
Áno, máme záznamy z operačného strediska o tom, že existujú deti, ktoré zachránili život. Je zdokumentovaných niekoľko takýchto prípadov. Malý chlapček zachránil život dedkovi, lebo zavolal záchranku, 9-ročný chlapec, ktorý je už dnes oveľa starší, zachránil svojho brata, spolužiak spolužiaka… A takýchto prípadov, chvalabohu, pribúda.
Čiže deti sú v tom smere často efektívnejšie ako dospelí?
Máme veľa prípadov, keď aj malé deti naozaj zachraňujú životy. Zavolajú susedov, privedú dospeláka k človeku, ktorý potrebuje pomoc, prípadne zavolajú záchranku. Pritom niekedy ani nevedia adresu, len povedia svoje meno, že tatovi sa niečo stalo, ale keďže volajú z mobilov, operátor záchrannej služby vie identifikovať, kde sa nachádzajú a pošle tam pomoc. Správne poučené a trénované dieťa je pritom fyzicky schopné resuscitovať seberovného alebo mladšieho a približne vo veku 13 - 14 rokov je fyzicky zdatné resuscitovať už aj dospelého človeka.
Ako je to s rodičmi, vedia, čo majú robiť, keď sa s ich deťmi niečo kritické deje?
Bohužiaľ, väčšinou nevedia. Snažíme sa to však zmeniť a posledné roky sa tešíme tomu, že aktiváciou laikov prostredníctvom Slovenskej resuscitačnej rady, Slovenského Červeného kríža, ale aj médií dochádza k tomu, že rodičia sa začínajú čoraz viac o túto tému zaujímať. Najmä budúci rodičia sa už počas tehotenstva snažia naučiť, ako v prípade potreby poskytnúť prvú pomoc. A vďaka tomu sa naučia nielen zachrániť v prípade potreby svoje dieťa, ale aj hocikoho iného.
V akých prípadoch to môžu rodičia najčastejšie využiť?
Posledné roky má množstvo ľudí vlastné bazény. Ak sa stane, že rodič na chvíľu nedáva pozor a následne zistí, že dieťa leží bezvládne v bazéne, často sa stretávame s tým, že po vytiahnutí dieťaťa z vody nevie, čo má robiť. Chytí ho za nohy, trasie ho dole hlavou, nejakým spôsobom ho stimuluje a podobne. Nevie, že okamžité záchranné vdychy do úst a kompresie hrudníka by mu mohli pomôcť. Našťastie, ak zavolá na dispečing záchrannej zdravotnej služby, tak tam sú školení ľudia, ktorí mu vedia pomôcť a viesť ho. Pre rodiča je to veľmi stresová situácia, často sa stretávame s tým, že rodič v takejto situácii nie je v stave odpovedať ani na také otázky, ako sa jeho dieťa volá či koľko má rokov. A práve tento stres chceme našimi kurzmi a trénovaním praktických zručností odbúrať.
Aký je správny postup pri záchrane života a vedia Slováci správne resuscitovať? Koľko času máme na pomoc človeku, ktorý je na hranici života a smrti a ako sa zbaviť strachu z podania prvej pomoci?
Aj to sa dočítate v rozhovore pre Nový Čas Nedeľa!