Podľa Avril sa s nástupom chladnejšieho počasia bežne vyskytuje únavové obdobie viac ako v iných ročných obdobiach.
Podľa nej je šesť hlavných príčin:
1. Znížená fyzická aktivita
Keď sa dni skracujú a po prebudení a príchode z práce je už tma, môže byť ťažké nájsť motiváciu na cvičenie. „Keďže fyzická aktivita zlepšuje krvný obeh a uvoľňuje endorfíny, môže pomôcť znížiť únavu. Keď sa fyzická aktivita zníži, príznaky únavy v období sa zvýšia,“ dodala.
2. Sezónna afektívna porucha
Ďalším významným faktorom je sezónna depresia, ktorá môže viesť k zvýšenému pocitu únavy a letargie. „Sezónna depresia je spojená so zníženým vystavením sa prirodzenému slnečnému svetlu, čo môže narušiť cirkadiánny rytmus a ovplyvniť náladu,“ vraví lekárka.
3. Vystavenie prirodzenému svetlu
Tento nedostatok slnečného svetla vďaka menšiemu počtu hodín denného svetla podľa Avril narúša naše spánkové návyky a vnútorné telesné hodiny. Môžeme mať problém zaspať, budiť sa počas celej noci alebo sa nám zdá takmer nemožné ráno vstať.
4. Stravovacie návyky
Mnohí ľudia hľadajú počas chladnejšieho počasia útechu a často sa obracajú k jedlu. Ale to, čo jeme, môže dramaticky zvýšiť alebo znížiť našu energetickú hladinu - najmä v určitých obdobiach mesiaca. Zlá strava môže spôsobiť výkyvy hladiny cukru v krvi, čo vedie k energetickým kolapsom a zvýšenému pocitu únavy.
5. Zvýšený stres
Nie je žiadnym tajomstvom, že zima môže byť stresujúca, či už ide o starosti s nákladmi na vykurovanie domu alebo trápenie sa nad tým komu a za čo kúpiť darčeky na Vianoce. Tento stres však môže zosilniť príznaky menštruácie vrátane únavy, čo sťažuje jej zvládanie.
6. Dehydratácia
Väčšina ľudí sa počas leta snaží piť veľa vody. Ale aj počas chladnejších mesiacov je nevyhnutné prijímať dostatok tekutín.
Ako proti únave bojovať?
Ak zistíte, že bojujete s menštruačnou únavou, najmä počas zimy, našťastie existuje niekoľko pomerne jednoduchých riešení:
- Urobiť si zo starostlivosti o seba prioritu (napr. meditácia alebo čítanie)
- Dodržiavať vyváženú stravu
- Hydratáciu (odborníci odporúčajú šesť až osem pohárov vody denne)
- Zaradiť do svojho programu ľahké cvičenie (napr. jogu alebo pilates)
- Zvládanie stresu pomocou relaxačných techník (napr. hlboké dýchanie alebo masáž)
- Dostatočné vystavenie sa prirodzenému svetlu, najmä ráno