Erdogan sa snažil v uplynulých mesiacoch zlepšiť svoje vzťahy s Izraelom. Po začiatku útokov na Pásmo Gazy vo svojich výrokoch však výrazne pritvrdil.
"Opakujem výzvu adresovanú vedeniu Izraela, aby nerozširulo rozsah svojich útokov na civilistov a aby okamžite zastavilo svoje operácie, ktoré hraničia s genocídou," citovala Erdogana agentúra AP. "Je jasné, že nie je možné dosiahnuť bezpečnosť masakrovaním detí, žien, civilistov, bombardovaním nemocníc, škôl, mešít a kostolov," uviedol ďalej turecký prezident.
O situácii v Pásme Gazy dnes Erdogan rokoval s egyptským prezidentom Abdalom Fattáhom Sísím. Podľa Erdogana Izrael v Pásme Gazy porušuje ľudské práva; Izrael podporujú západné krajiny a jeho konanie legitimizujú západné médiá, vyhlásil turecký prezident. Zároveň Sísímu povedal, že postoj Západu situáciu len zhoršuje.
V Turecku sa v posledných dňoch konali silné protesty proti Izraelu a demonštrácie na podporu Palestínčanov. Akcie zosilneli po výbuchu v nemocnici v Pásme Gazy, ktorý demonštranti väčšinou pripisujú útoku izraelskej armády. To však Izrael odmieta a tvrdí, že nemocnicu zasiahla palestínska raketa.
Vo štvrtok Izrael ohlásil, že z Turecka z bezpečnostných dôvodov odvoláva svojich diplomatov. "Ide o krátkodobé opatrenie," oznámila izraelská diplomacia.
Turecko uviedlo, že jeho minister zahraničia Hakan Fidan tento týždeň rokoval s predstaviteľmi palestínskeho hnutia Hamas o oslobodení unesených ľudí, podľa ministra ale nie sú zatiaľ žiadne konkrétne výsledky. Turecké organizácie tiež vyslali humanitárnu pomoc do Pásma Gazy, ktorá je však zablokovaná na egyptskej strane hranice.
Fidan podľa agentúry Reuters kritizoval stredajšiu návštevu amerického prezidenta Joea Bidena v Izraeli. "Samozrejme, že návštevu Bidena za takýchto okolností a do istej miery z pozície schvaľovania ničenia v Gaze si história poznamenala," uviedol šéf tureckej diplomacie. "Mnohých to neprekvapí, ale vytvára to dojem, ktorý môže pre Ameriku vyústiť akokoľvek," dodal.
Izrael začal masívne bombardovanie Pásma Gazy po tom, ako ozbrojenci Hamasu 7. októbra pri prekvapivom útoku na Izrael zavraždili viac ako 1400 ľudí. Izrael tvrdí, že cieľom jeho náletov je zničiť vojenskú infraštruktúru Hamasu; civilistov vyzval pred týždňom na evakuáciu na juh pásma, kde sa však zhoršuje humanitárna kríza. Izrael totiž v odvete za útok Hamasu začal aj totálnu blokádu Pásma Gazy. Izraelské bombardovanie tohto územia menšieho ako Praha, v ktorom žijú vyše dva milióny ľudí, si podľa palestínskych úradov vyžiadalo viac ako 4100 obetí.