Pre poslancov to znamená, že sa ráno dostavia na skladanie sľubu v pléne NR SR a následne zasadnú do kresiel, kde budú pôsobiť štyri roky. Pre nováčikov to znamená aj slušné vybavenie a peniaze, ktoré si môžu užívať.
Posledné dni vo funkcii predsedu parlamentu čakajú aj Borisa Kollára, ktorý sa so Sme rodina neprebojoval cez 5 % potrebných na vstup do NR SR. Formálne tak odovzdá kľúče od parlamentu nastávajúcemu šéfovi Petrovi Pellegrinimu z Hlasu. Ten bude mať po svojom boku troch podpredsedov - Ľuboša Blahu za Smer, Michala Šimečku za PS a Andreja Danka za SNS.
V súčasnosti prebiehajú debaty aj o tom, kto obsadí parlamentné výbory. Ide o skupiny poslancov, ktoré dohliadajú na predložené zákony, kontrolujú viaceré inštitúcie a majú právo zisťovať informácie k aktuálnym problémom na Slovensku.
Napríklad Tibor Gašpar zo Smeru by mohol viesť branno-bezpečnostný výbor, Rudolf Huliak zase výbor pre životné prostredie. Poslanci sa však môžu tešiť aj na slušné platy, ktoré sa pohybujú v nadpriemerných číslach oproti priemerným mzdám na Slovensku. Tí končiaci, ktorí sa už za múry parlamentu neprebojovali, zase dostanú odstupné, ktorého výška závisí od dĺžky trvania mandátu.