To znamená, že depresia vedie k spánku kratšiemu ako päť hodín denne. Autori z Londýna analyzovali genetické a zdravotné údaje 7 146 ľudí.
"Máme tu scenár typu "kura alebo vajce". Depresia a nespavosť sa často vyskytujú v rovnakom čase, ale to, čo prišlo skôr, je do značnej miery nevyriešené. Pomocou genetickej náchylnosti na ochorenie sme zistili, že skrátený spánok pravdepodobne predchádza príznakom depresie, a nie naopak," uviedla hlavná autorka Odessa Hamiltonová z Londýnskej univerzity.
"Nedostatočný spánok a depresia sú častejšie s pribúdajúcim vekom a s globálnym fenoménom starnutia populácie rastie potreba lepšie pochopiť mechanizmy spájajúce depresiu a nedostatok spánku. Táto štúdia vytvára dôležitý základ pre budúci výskum súvislostí medzi genetikou, spánkom a depresívnymi symptómami," povedal spoluautor štúdie profesor Andrew Steptoe z Londýnskej univerzity.
Vedci prišli na to, čo spôsobuje nespavosť: Odpoveď mnohých prekvapí! Tento faktor je mýtus
Psychiatri vedia, že depresia a nespavosť spolu súvisia. Nebolo však jasné, či nedostatočný spánok vedie k depresii, alebo či depresia spôsobuje nespavosť. Podľa vedcov z Londýnskej univerzity však platí to prvé. Podľa ich najnovšej štúdie sa zdá, že spánok kratší ako päť hodín denne výrazne zvyšuje riziko vzniku depresie. A nie naopak.