2. Pomalšie tempo
Postupné strácanie na rýchlosti chôdze môže byť zapríčinené poklesom kognitívnych schopností a pomalším myslením. "To znamená, že pacientom trvá dlhšie premýšľať o tom, kam idú, ako obísť predmety a udržať koordináciu, čo ich spomaľuje," vysvetľuje profesor Gill. Tejto téme sa venovala aj austrálska štúdia. Výskumníci merali rýchlosť chôdze viac ako 17 000 dospelých nad 65 rokov. Výsledky preukázali, že u tých, ktorých tempo kleslo o päť a viac percent ročne, sa s najväčšou pravdepodobnosťou vyvinula demencia.
3. Menšie kroky
Štúdie ukázali, že ľudia, ktorí trpia demenciou, zvyknú pri chôdzi robiť menšie kroky. Vyplýva to z amerického výskumu z roku 2016, kedy výskumníci medzi varovné signáli zaradili tiež abnormálne držanie nôh ďaleko od seba. "Predpokladáme, že ľudia s demenciou sú menej presvedčení o tom, kam idú a o svojej schopnosti dostať sa tam, preto robia menšie kroky" vysvetlil profesor Gill.
4. Pohyb rukami
Viaceré štúdie zistili, že znížená pohyblivosť rukami pri chôdzi je tiež včasným varovným signálom. Podľa profesora Gilla je to preto, že osoby s demenciou majú problém udržať rovnováhu počas pohybu. "Aby sa pokúsili udržať vzpriamenú polohu a rovnováhu, trpiaci majú tendenciu viac kývať rukami, ale držať ich bližšie k telu," vysvetlil.