Jedným z nich je aj nové znenie článku, ktorý upravuje pravidlá v oblasti propagácie tabakových výrobkov. Návrh počíta s úplným zákazom zobrazovania tabaku, ako aj nových alternatívnych foriem fajčenia v médiách, televízií, v streamovacích službách, ako i na sociálnych sieťach. „Úplný zákaz by sa mal vzťahovať na všetky typy médií, vrátane digitálnych komunikačných platforiem,“ uvádza WHO vo svojom návrhu.
Filmy, televízia a streamingový obsah sú významnými zdrojmi zobrazenia tabaku. „Zistilo sa, že obsah, ktorý je príťažlivý pre mladých ľudí, ako napríklad televízne reality show, obsahujú veľké množstvo vyobrazení tabaku,“ dodala WHO.
WHO navrhuje široký výklad nových nariadení bez uvedenia ich zákonných obmedzení. To znamená, že akákoľvek zmienka o fajčení, nikotíne alebo tabakových výrobkoch, ktorá sa objaví v „éteri“, môže byť penalizovaná. „Podľa pokynov na implementáciu článku 13 by strany mali zaviesť a presadzovať účinné, primerané a odrádzajúce sankcie. Tam, kde ešte nie je zavedený, by strany mali určiť kompetentný, nezávislý orgán na monitorovanie a presadzovanie práva a poveriť ho potrebnými právomocami a zdrojmi,“ píše WHO.
Keďže sa nové nariadenia nemajú vzťahovať len na tabakový priemysel, ale aj na sociálne siete, pokutám môžu čeliť aj jednotliví používatelia, ktorí napríklad zverejňujú príspevky zo svojho súkromného života a pritom vyobrazia tabakový alebo iný nikotínový výrobok. Alebo medzi sebou diskutujú o svojich skúsenostiach s vapingom.