Podľa prokurátora Juraja Sachra rieku otrávili kyanidmi a šesťmocným chrómom. Firme Energoaqua navrhoval uložiť peňažný trest 21 miliónov korún. Pre Havelku žiadal podmienečný trest zhruba v tretine zákonnej trestnej sadzby a pokutu milión korún. Obžalovaní aj ich obhajca Jiří Obluk požadovali oslobodenie spod obžaloby. Neexistuje podľa nich žiadny dôkaz, ktorý by svedčil o vine spoločnosti a jej riaditeľa.
Súd mediálne veľmi sledovaný prípad začal pojednávať koncom januára. Odvtedy sa aj s dneškom uskutočnilo 29 rokovacích dní. Vypovedali desiatky svedkov, súd predvolal tiež niekoľkých súdnych znalcov. Spis k prípadu má približne 7000 strán. Spoločnosť Energoaqua spravuje továrenský areál bývalej Tesly v Rožnove pod Radhoštěm na Vsetínsku, kde zabezpečuje aj čistenie odpadových vôd.
Z areálu vytekajú vyše 13 kilometrov dlhým kanálom, ktorý vo Valašskom Medziříčí ústi do Bečvy. Podľa obžaloby sa znečistenie do rieky dostalo práve týmto kanálom. Zástupcovia firmy to odmietli. Uviedli, že prvé ryby začali hynúť zhruba 3,5 kilometra od tejto vyústi, je teda podľa nich vylúčené, aby pôvodcom ekologickej havárie bola Energoaqua. Zapravdu im dávajú aj niektorí vedci a rybári. Bližšie miestu úhynu prvých rýb má výusť napríklad valašskomedziriečska chemička Deza.
Podľa prokurátora spôsobila Energoaqua znečistenie Bečvy jedovatými kyanidmi a šesťmocným chrómom najmenej na 37 kilometroch rieky. Obžaloba uvádza, že to malo za následok masívny úhyn viac ako 39 ton rýb. Otrava zasiahla rieku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov.