To, či sú umelé sladidlá nebezpečné, je témou diskusií medzi vedcami a odborníkmi na výživu po celom svete. Niektorí z odborníkov sa však domnievajú, že diskusia by sa mala zamerať na vlastný žalúdok každého jednotlivca.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa počas leta dostala na titulky novín, keď vyhlásila aspartám – najznámejší pre jeho použitie v diétnej kole – za potenciálny karcinogén. Hoci vyhlásenie niektorí kritizovali, zdôraznilo rastúce obavy niektorých vedcov z umelých sladidiel.
Zatiaľ čo výskum je stále obmedzený a neustále prebieha, niektorí spájajú náhrady cukru s vyšším rizikom srdcových chorôb, mŕtvice a celkového zvýšenia úmrtnosti.
Dana Small, MD, psychiatrička z kanadskej McGill University, viedla v roku 2020 výskum, ktorý spájal sladidlá s poškodením schopnosti tela správne metabolizovať sacharidy. Pre Financial Times povedala, že hoci sladidlá úplne neodpisuje, nepovažuje ich ani za bezpečné.
Jonham Suez z Johns Hopkins University, však tvrdí že spôsob, akým sladidlá na niekoho pôsobia, môže mať viac spoločného s jeho vlastnou fyziológiou ako so samotnými sladidlami. „Je ťažké povedať, že tieto problematické stavy spôsobujú sladidlá, a nie ľudia s predispozíciou na tieto stavy, ktorí konzumujú sladidlá,“ skonštatoval Jonham Suez.
Črevný mikrobióm je súbor mikroorganizmov, ktoré žijú v žalúdku človeka. Je to zmes dobrých aj zlých baktérií, ktoré pomáhajú telu zvládať trávenie a bojovať s potenciálnymi patogénmi. Dr. Suez sa predtým zúčastnil na výskume, ktorý zistil, že sladidlá môžu ovplyvniť hromadenie baktérií, ktoré žijú v žalúdku človeka. Tieto poruchy sú spojené s obezitou, rakovinou a zápalovým ochorením čriev.
Výskumníci zatiaľ neodporúčajú, aby sa sladidlá úplne vysadili, ale odporúčajú opatrnosť.