Amatérski hubári dostali varovanie, aby sa vyhli zháňaniu kníh predávaných na Amazone, ktoré zrejme napísali chatboty s umelou inteligenciou. Amazon sa stal trhom pre knihy s umelou inteligenciou, ktoré sa vydávajú za knihy napísané ľuďmi, pričom cestopisy patria medzi obľúbené kategórie falošných diel.
Teraz sa na stránke online predajcu objavilo množstvo kníh, ktoré ponúkajú návody na hľadanie divokých húb, ktoré tiež zrejme napísali chatboti. Názvy zahŕňajú „Kuchárka divokých húb: od lesa k tanieru pre labužníkov, kompletný sprievodca varením lesných húb“ a „Poľný sprievodca juhozápadom po knihách s najvyššími hubami“.
Americká firma Originality.ai, ktorá zisťuje obsah AI, pre Guardian preskúmala štyri vzorky z kníh. Spoločnosť uviedla, že každá vzorka mala hodnotenie 100 % podľa skóre detekcie AI, čo znamená, že jej systémy sú vysoko presvedčené, že knihy napísal chatbot, akým je ChatGPT.
Leon Frey, sprievodca pri hľadaní potravy a poľný mykológ v Family Foraging Kitchen so sídlom v Cornwalle, ktorá organizuje exkurzie do terénu, uviedol, že vzorky, ktoré videl, obsahovali vážne nedostatky ako napríklad označenie „vône a chuti“ ako identifikačného znaku. „Zdá sa, že to podporuje ochutnávanie ako spôsob identifikácie. V žiadnom prípade by to tak nemalo byť,“ povedal. Prudko jedovaté huby sa určite neoplatí ochutnávať.
Profesor Myron Smith, špecialista na huby na Carletonskej univerzite v Kanade, povedal, že knihy sú „úplne nezodpovedné“.