Špeciálna prokuratúra na boj proti korupcii a organizovanému zločinu (SPAK) vo svojej obžalobe uviedla, že Berisha využil svoj vplyv vo funkcii premiéra - v rokoch 2005-09 - na vyvíjanie tlaku "na uzavretie privatizačných postupov v prospech iných osôb vrátane manžela svojej dcéry".
Zatiaľ čo jeho zaťa zatkli v sobotu neskoro večer, samotný Berisha je poslancom a má imunitu pred trestným stíhaním. Dostal však príkaz neopúšťať krajinu a hlásiť sa na polícii. Trestné konanie sa začalo v roku 2020, keď súčasný minister vnútra Taulant Balla obvinil Berishu z účasti na privatizácii ihrísk a iných športových zariadení patriacich klubu FC Partizani v hlavnom meste Tirana. Športoviská boli neskôr zastavané viacpodlažnými budovami.
Vo svojom vyhlásení zo soboty večera Berisha označil svoje stíhanie za spolitizované a iniciované súčasným premiérom Edim Ramom. Práve pre podozrenie zo spoluúčasti na korupcii bol Berishovi a jeho rodine v roku 2021 americkými úradmi zakázaný vstup na územie USA.
Americké úrady ozrejmili, že Berisha sa ako premiér podieľal na "korupčných činoch, ako je sprenevera verejných prostriedkov a zasahovanie do verejných procesov vrátane využívania svojej moci vo vlastný prospech a na obohacovanie svojich politických spojencov a členov svojej rodiny".
Berisha pôsobil ako predseda vlády v rokoch 2005-13. Bezprostredne po páde komunizmu v Albánsku zastával aj funkciu prezidenta (v rokoch 1992-97). V súčasnosti je lídrom najväčšej opozičnej strany v Albánsku, Demokratickej strany, pričom s jednou z jej frakcií sa súdi o post predsedu.