Podľa vinára a majiteľa jedného z najstarších a najväčších slovenských vinárstiev Shebo Winery Eduarda Šeba bola táto sezóna náročná najmä kvôli silnému tlaku chorôb, následkom čoho dnes vykazuje vinárstvo stratu úrody minimálne do výšky 30 %. Shebo Winery pritom vlastní a obhospodaruje vinohrady v troch vinohradníckych oblastiach v celkovej rozlohe viac ako 500 hektárov, konkrétne v Malokarpatskej, Nitrianskej a Južnoslovenskej.
Tento rok počasie neprialo vinárom najmä začiatkom júna, teda v čase kvitnutia viniča. Veľa zrážok v tomto období spôsobilo hubové ochorenia, ktoré na juhu Slovenska zničili nemalú časť úrody. Napriek tomu, že a vinári snažili, ako mohli a využili aj ochranné prostriedky vo forme postrekov, boli niektoré lokality zasiahnuté viac ako iné.
Najhoršiu situáciu evidovalo vinárstvo Shebo Winery v oblasti zvanej Sahara v Pezinku, v Nitre a v Hubiciach, kde bol tlak patogénov veľmi vysoký. Fatálne následky spôsobila vysoká vlhkosť vzduchu, ktorá mala hodnotu až 90 - 95 %, vysoký úhrn zrážok, výsledkom čoho vysoký výskyt peronospóry (pleseň révy vínnej) za posledných 40 rokov. „Nejedná sa len o celoslovenský, ale o celoeurópsky stav vo viniciach," vysvetlil Šebo.
Jediné stredisko, ktoré podľa jeho slov dokázalo bojovať s peronospórou je lokalita Nebojsa v Galante, kde neboli tak silné klimatické podmienky na šírenie tohto patogénu. „Úhrn zrážok ani vlhkosť neboli tak vysoké, aby sa rozšírili hubové ochorenia,“ zhodnotil Šebo. Zároveň dodal, že hubové ochorenia boli javom sústredeným najmä na isté lokality a nakazili len tie odrody, ktoré sú menej odolné voči tejto chorobe (Müller Thurgau a Cabernet Sauvignon). Niektoré odrody sa dokázali udržať v lepšom zdravotnom stave a dokázali sa priblížiť k štandardným výnosom (napr. Pálava, Sauvignon, Rulandské šedé, Veltlinské zelené a ďalšie).