"Prvým krokom musí byť okamžité humanitárne prímerie, záchrana životov civilistov dodaním rýchlej a efektívnej humanitárnej pomoci," uviedol Türk vo vyhlásení. "Toto násilie sa nikdy neskončí, pokiaľ lídri nezačnú konať a neprijmú statočné a humánne rozhodnutia, ktoré si vyžaduje základná ľudskosť," dodal.
Medzinárodné spoločenstvo naďalej zostáva rozdelené v súvislosti s potenciálnym zastavením bojov v Gaze napriek potrebe humanitárnej pomoci pre palestínskych civilistov, píše AFP. Izrael túto palestínsku enklávu odrezal od dodávok vody, elektriny, paliva a potravín - v reakcii na masívny útok Hamasu, ktorý si vyžiadal na izraelskom území najmenej 1400 obetí na životoch, väčšinou civilistov. Hamas navyše zajal a do pásma Gazy zavliekol vyše 200 rukojemníkov.
Palestínske ministerstvo zdravotníctva v pondelok uviedlo, že od začiatku izraelských náletov na Gazu zahynulo v enkláve viac než 5000 ľudí. "Príliš veľa civilných životov, z toho množstvo detí, bolo už stratených - na oboch stranách - dôsledkom týchto nepriateľských akcií," upozornil komisár OSN.
"A keď sa niečo nezmení, nadchádzajúce dni privedú na pokraj smrti ešte väčšie množstvo civilistov v dôsledku pokračujúceho bombardovania," dodal. Americký prezident Joe Biden, pevný spojenec Izraela, v pondelok uviedol, že rozhovory o prímerí v Gaze sa môžu uskutočniť jedine v tom prípade, ak Hamas oslobodí všetkých rukojemníkov, ktorých sa zmocnil počas útoku v Izraeli. Do pásma Gazy v pondelok vstúpil z územia Egypta tretí konvoj naložený humanitárnou pomocou.