V roku 1974 získala Grenada pod vedením Erica Gairyho nezávislosť od Spojeného kráľovstva. O dva roky neskôr prebehli v krajine voľby, ktoré Gairy ako predseda Grenadskej zjednotenej strany práce (GULP) vyhral. Opozícii vedenej ľavicovým lídrom Mauriceom Bishopom sa v roku 1979 podaril v krajine prevrat. Moci sa chopila tzv. ľudová revolučná vláda, ktorá pod vedením Bishopa začala politiku zbližovania s Kubou a Sovietskym zväzom.
Americkej invázii predchádzal ešte ďalší prevrat v Grenade zo začiatku októbra 1983. Proti Bishopovi sa postavili radikálni predstavitelia revolučnej vlády vedení Bernardom Coardom. Tí 14. októbra 1983 Bishopa umiestnili do domáceho väzenia a 19. októbra popravili, ale jeho telo sa nikdy nenašlo. Moci na ostrove sa niekoľko dní nato ujala vojenská rada na čele s generálom Hudsonom Austinom.
Inváziu nariadil americký prezident Ronald Reagan, ktorý sa odvolal aj na žiadosť karibských štátov susediacich s Grenadou. Spojené štáty vyslali na ostrov najprv 2000-člennú jednotku, neskôr ju doplnili o 800 výsadkárov. Američanov podporilo 300 vojakov z karibských štátov Antigua, Barbados, Dominika, Sv. Lucia, Jamajka a Sv. Vincent. Na opačnej strane bojovalo 1200 vojakov grenadskej vojenskej rady a približne 800 Kubáncov.
Ako invázia skončila? Čítajte na ďalšej strane >>>