Naše telo ale nevie fruktózu spaľovať ako glukózu. Premieňa ju na biely tuk, ktorý ukladá na bruchu a v podkoží. Podľa expertov z Colorada je práve nadbytok fruktózy v strave dnešných ľudí na Západe príčinou, prečo je v tejto časti sveta obéznych už viac ako osôb s normálnou postavou.
„Hoci prakticky všetky hypotézy uznávajú význam obmedzenia ultra spracovaných a nezdravých potravín, zostáva nejasné, či by sa mal klásť dôraz na zníženie príjmu cukru. V USA sa kukuričný sirup s vysokým obsahom fruktózy nachádza v tisícoch výrobkov od chleba a proteínových tyčiniek až po sladkosti. Americká vláda prinajmenšom od 90. rokov 20. storočia vypláca poľnohospodárom dotácie na pestovanie produktov, z ktorých je možné vyrábať nezdravé potraviny. Dotácie pomáhajú udržiavať nízke ceny, čo výrobcom potravín umožňuje vyrábať vysoko spracované potraviny, ktoré prispievajú k rastúcej miere obezity v USA, ktorá je vyššia ako v iných bohatých krajinách,“ tvrdia vedci z Colorada. Zistenia boli publikované v časopise Obesity.
Fruktóza sa v tele spája s triglyceridmi – krátka forma tuku – a tvoria biele zásobné tuky, ktoré sú veľmi škodlivé pre zdravie, pokiaľ ich je v tele nadbytok. Preto sú obézni častejšie tí ľudia, ktorých strava je bohatá ako na fruktózu, tak na triglyceridy.