V sobotu na športovom letisku v Spišskej Novej Vsi objavili predmet, ktorý ich zaujal a rozhodli sa ho zapáliť. Ozvala sa silná detonácia! Na miesto dorazila záchranka, hasiči i policajti, ktorí našli zranených chlapcov ležať asi 100 metrov od seba. Adama previezli na jednotku intenzívnej starostlivosti do Košíc a Lukáš skončil v traumacentre v Prešove. Polícia prípad rieši ako ublíženie na zdraví z nedbanlivosti.
Lukáš už má za sebou aj urgentný operačný zákrok. „Jeho zranenia sú vážne, no pacient je stabilizovaný a momentálne mimo ohrozenia života,“ uviedla Renáta Cenková, hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou Jána Adama Reimana v Prešove. Chlapec má vážne poranenie pravej ruky, oboch dolných končatín a utrpel aj poranenie v oblasti panvy. Rodičia včera neboli doma, no susedia boli šokovaní. „Preboha, čo tam tí chlapci robili?“ krútila hlavou staršia susedka.
Stav Adama tiež monitorujú lekári. „Čakajú na výsledky špecializovaných vyšetrení. Utrpel vážnejšie zranenia viacerých častí tela, ale je pri vedomí. Je hospitalizovaný na jednotke intenzívnej starostlivosti úrazovej chirurgie,“ povedala Ladislava Šustová, hovorkyňa Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Adam má popálené nohy, tvár a amputovaný prst. Zajtra sa rozhodne, či ho prevezú do Detskej fakultnej nemocnice v Košiciach.
Zapálili trčiaci predmet
K výbuchu došlo v sobotu podvečer okolo pol piatej popoludní na letisku v Spišskej Novej Vsi. Chlapci bývajú na neďalekom sídlisku a na plochu letiska sa poľahky dostali. Objavili tam predmet, ktorý nepoznali a rozhodli sa ho zapáliť. Ozval sa silný výbuch, po ktorom našli ich telá asi 100 metrov od seba. Záchranári im museli strihať priškvarené oblečenie z tiel. Stopy ešte okolo 20. hodiny zaisťovali privolaný pyrotechnik a experti.
„Môžeme potvrdiť, že nejde o výbušninu alebo nástražný výbušný systém. Podľa predbežných informácií expertov Kriminalistického a expertízneho ústavu ide o zábavnú pyrotechniku. Presnejší typ však určí až podrobné skúmanie,“ uviedla košická krajská policajná hovorkyňa Jana Mésarová. Doplnila, že vyšetrovateľ začal trestné stíhanie z ublíženia na zdraví z nedbanlivosti. V prípade, že sa nájde vinník, hrozí mu až 5 rokov za mrežami. Podľa informácií Nového Času sa na športovom letisku mali nedávno uskutočňovať skúšky odpaľovačov ohňostroja a mohlo ísť o zabudnutú pyrotechniku.
Prvá pomoc pri úraze detí
Radí Miroslav Nagy, hlavný tréner Falck Academy
- Kľúčové je myslieť na nebezpečenstvo vopred. Predvídať. Vonku používať reflexné prvky, pri športe prilby a chrániče.
Ľahká odrenina, tržná/rezná rana
- Ľahkú odreninu očistite pod tečúcou vodou, osušte, prelepte leukoplastom.
- Pri vážnejšej tržnej alebo reznej rane navštívte lekára. Ak rana krváca, musíte najskôr zastaviť krvácanie.
Silné krvácanie
- Nečakané, silné krvácanie musíte okamžite zastaviť priamym tlakom na ranu. Následne ošetrite tlakovým obväzom, prekrytím, obviazaním. Navštívte lekára alebo volajte záchranku.
Vyvrtnutý členok
- Pri vyvrtnutí členok opúcha. Je dôležité ho znehybniť a byť v pokoji. Pokiaľ noha opuchla a nevieme sa na ňu postaviť alebo sa bolesť stupňuje, je dôležité ísť na lekárske ošetrenie.
Zlomenina končatiny
- Pokiaľ ide o zlomeniny otvorené, je prítomné aj krvácanie, to zastavte. Ak trčí kosť, nesnažte sa ju tlačiť dovnútra. Ranu prekryte sterilným štvorcom z lekárničky a končatinu znehybnite. Pri dolných končatinách je nemožné snažiť sa ich ďalej používať, zavolajte preto záchrannú službu.
Krvácanie z nosa
- Už neplatí, že sa má prikladať studený obklad na krk. Je to neúčinné, nepríjemné a zraneného to môže podchladiť.
- Zastavte krvácanie zatlačením na nosovú dierku, z ktorej krváca, netreba pchať prsty dovnútra, stačí zatlačiť na krídlo nosa. Pokiaľ krvácate z obidvoch dierok, zatlačte si nos. Nie je dobre zakláňať hlavu, lebo môžete prehĺtať krv a následne môže nastať vracanie. Pokiaľ sa vám do 15 minút nepodarí zastaviť krvácanie, volajte záchranku.
Úraz hlavy
- Aj keď nevidíte viditeľnú ranu, môže ísť o otras mozgu. Prejavuje sa dvojitým videním, napína vás, ste ospalí. Hlavne pri deťoch je dôležité sledovať ich, v každom prípade pri podozrení na otras mozgu vyhľadajte lekársku pomoc.
Popálenina
- Pri vážnej popálenine, ak sa doslova priškvarí odev, nesnažte sa ho po uhasení strhnúť, aby ste neotvárali bránu infekcii. Pri obarenine je dôležité odstrániť nasiaknuté šaty, aby ste prerušili pôsobenie na telo. Najlepšou prvou pomocou je chladenie postihnutého miesta tečúcou vodou.