Hostiteľka summitu, šéfka českej Poslaneckej snemovne Markéta Pekarová Adamová, pripomenula, že parlamenty môžu významne pomôcť udržať význam Krymu vo verejnom priestore. "Oslobodenie Krymu bude konečným víťazstvom nielen pre ukrajinský ľud, ale aj pre celý svet," povedala. Účastníci summitu dostali semienka lipy, ktoré sú podľa Pekarovej Adamovej určené na to, aby ich po skončení ruskej agresie zasadili na Kryme.
Český premiér Petr Fiala vo svojom prejave zdôraznil, že Ukrajina nebude slobodná, ak nebude späť vo svojich medzinárodne uznaných hraniciach, ktoré zahŕňajú aj Krym. "Oslobodenie Krymu je aj praktická otázka. Celý svet potrebuje mier v čiernomorskej oblasti," vyhlásil Fiala.
Politikom sa prihovoril aj šéf českého Senátu Miloš Vystrčil a minister zahraničných vecí Jan Lipavský. Ten zdôraznil, že špekulácie o tom, že by Krym mohol byť vymenený za mier, sú nebezpečné.
Krymská platforma je koordinačné a konzultačné fórum pre zástupcov vlád, parlamentov a expertov. V roku 2021 ju založil ukrajinský prezident. Cieľom jej parlamentného summitu je zvýšiť povedomie medzi politickými lídrami aj širokou verejnosťou o nelegálnej ruskej okupácii Krymu a jej dôsledkoch na stav ľudských práv miestnych obyvateľov, globálnu potravinovú bezpečnosť, ako aj na svetový poriadok založený na pravidlách.