"Som hlboko znepokojený jasným porušovaním medzinárodného humanitárneho práva, ktorého sme svedkami v Gaze. Rád by som jasne povedal: Žiadna strana ozbrojeného konfliktu nestojí nad medzinárodným humanitárnym právom," povedal Guterres na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN, ale Izrael výslovne nemenoval.
Guterres, ktorý osobne navštívil hraničný priechod Rafah medzi Egyptom a pásmom Gazy, tiež privítal, že cez víkend začala cez Rafah prúdiť do Gazy humanitárna pomoc. "Je to však kvapka pomoci v oceáne potrebnej humanitárnej pomoci. Navyše, naše zásoby pohonných hmôt v Gaze vydržia už len niekoľko dní. To by bola ďalšia katastrofa," podotkol.
Šéf OSN zároveň zopakoval výzvu na okamžité humanitárne prímerie, ktorého cieľom je zmierniť utrpenie, uľahčiť a zabezpečiť poskytovanie pomoci a umožniť prepustenie rukojemníkov.
Na zasadnutí BR OSN v New Yorku sa zišli mnohí najvyšší diplomati vrátane amerického ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena, ktorý predtým odmietol výzvy na prímerie s tým, že by to umožnilo Hamasu preskupiť sily.
Podľa Izraela uniesli palestínski militanti hnutia Hamas počas útoku na jeho územie 7. októbra najmenej 222 rukojemníkov do pásma Gazy. Útočníci tiež usmrtili 1400 ľudí.
Izrael na koordinované útoky Hamasu reaguje odvetnými vzdušnými útokmi na pásmo Gazy, ktoré si podľa tamojších úradov vyžiadali životy vyše 5700 ľudí. Izraelská armáda v tejto súvislosti zdôrazňuje, že Hamas zámerne ukrýva svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov.