"Vojaci ho používajú ako mobilnú bojovú hlavicu," uviedol Fedorov, ktorý zároveň na platforme Telegram zverejnil snímky a video zbrane. "Vďaka tejto technológii môže operátor z bezpečného miesta vyhodiť do povetria nepriateľský tank alebo poľné opevnenie," dodal.
Robot sa podľa ukrajinského vicepremiéra môže pohybovať maximálnou rýchlosťou 24 kilometrov za hodinu s dojazdom šesť kilometrov. Bez dobíjania vydrží pracovať dve hodiny. Bojového robota podľa Ukrajinskej pravdy vyvinula organizácia Brave 1, ktorú založilo okrem iného niekoľko ukrajinských ministerstiev, a jej úlohou je rozvoj vojenských technológií.
Informácie o začatí testov pozemného dronu schopného dopraviť mínu pod tank sa podľa BBC objavili už v máji. Medzi výhody robota podľa odborníkov patrí jeho jednoduchosť a nízka cena, medzi nevýhody potom rázvor (parameter označujúci vzdialenosť predných a zadných kolies), ktorý môže sťažiť použitie zbrane v snehu alebo za ". Rasputice ", podotkla BBC s odvolaním sa na jav, keď sa v ukrajinských a ruských rovinách na jar a na jeseň mení pôda na blatickú a bažinatú.
Podobné pozemné bojové roboty vyvíjajú aj Rusi, ale zatiaľ sa podľa BBC neobjavili správy o ich uvedení do sériovej výroby.