Izrael šokoval útok 7. októbra, keď cez hranice z pásma Gazy na jeho územie vtrhli militanti z palestínskeho hnutia Hamas. Tí podľa oficiálnych záznamov zabili vyše 1400 ľudí a zajali vyše 220 osôb, čím sa tento útok stal najhorším v histórii Izraela. Odvetné izraelské letecké útoky si podľa hnutia Hamas na území pásma Gazy vyžiadali už vyše 5700 obetí.
Izraelská armáda v tejto súvislosti upozorňuje, že Hamas zámerne umiestňuje svoju vojenskú infraštruktúru do civilných objektov a využíva palestínskych civilistov ako ľudské štíty.
Erdoganovo vyhlásenie bolo zverejnené krátko po jeho telefonáte s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Rusko je spolu s Britániou, Čínou, Francúzskom a USA jedným z piatich stálych členov BR OSN.
Turecký prezident obvinil BR OSN z toho, že sa nečinne prizerá kolektívnemu trestaniu obyvateľov Gazy a že umožnila ochromenie činnosti agentúry OSN pomáhajúcej palestínskym utečencom.
"My však aj naďalej dôrazne podporujeme hodnoty, ktoré presadzuje OSN, ako aj princíp multilateralizmu tvoriaci základ globálneho systému postaveného na dodržiavaní pravidiel," dodal Erdogan.