Ďalej sa domnieva, že pre prítomnosť prozápadného Pellegriniho vo vládnej koalícii a pre možnú zmenu vládnej moci v Poľsku bude treba od seba oddeliť politické gestá od skutočných zahraničnopolitických rozhodnutí. Poukázal na Ficovo vyhlásenie, že na všetkých summitoch Rady EÚ bude presadzovať dosiahnutie mieru na Ukrajine. "Je otázne, či sa tak stane. Fico bude pokračovať v proruských gestách, pretože tento prvok sa veľmi výrazne objavoval v predvolebnej kampani a jeho voliči si to jednoducho budú vyžadovať. Nie je však vôbec isté, že na úrovni zahraničnopolitických rozhodnutí slovenskej vlády, napríklad v otázke veta v Rade EÚ, sa toto objaví," konštatoval.
Orbán je podľa vyjadrenia analytika v kruhoch voličov Smeru i SNS populárny. Očakáva preto, že politické vzťahy viditeľné pre širokú verejnosť budú veľmi pozitívne, Fico s Orbánom budú prejavovať veľmi úzke spojenectvo. Otázne sú však postoje za zatvorenými dverami, ktoré zaujme Bratislava v jednotlivých procesoch týkajúcich sa zahraničnopolitických otázok.
Medzivládne slovensko-maďarské vzťahy sa podľa Tárnoka určite zlepšia, a to aj v jednotlivých odborno-politických oblastiach. Zlepší sa podľa analytika aj vzájomná verejná komunikácia, avšak nie je isté, že sa Ficova vláda v citlivých zahraničnopolitických otázkach postaví na stranu Budapešti, napríklad v otázke veta.
Podľa Tárnoka treba ešte vziať do úvahy, nakoľko bude Fico vystavený útokom bruselského ľavicového mainstreamu. "Ak po pozastavení členstva Smeru a Hlasu v Strane európskych socialistov zosilnia tlaky, tak sa môže stať, že aj Fico sa zradikalizuje. Ale inak neočakávam, že sa slovenský premiér, aj z hľadiska poľských zmien, bude sám stavať na Orbánovu stranu, aj keď pred kamerami bude deklarovať jednotu s Budapešťou," uzavrel analytik.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu popoludní v Prezidentskom paláci vymenovala novú vládu SR, ktorú po štvrtý raz povedie predseda Smeru-SD Robert Fico.