V rozhovore pre TASR to v súvislosti so vznikom novej slovenskej vlády v stredu uviedol vedúci Inštitútu pre výskum európskej stratégie budapeštianskej Ludovika univerzity verejných služieb Balázs Tárnok.
Analytik podotkol, že v novej vládnej koalícii je Hlas-SD vedený Petrom Pellegrinim so svojou úlohou vyvažovania, ktorý sa napríklad ostro ohradil proti návrhu SNS otvoriť otázku členstva SR v NATO. Slovensko a Maďarsko sú z tohto hľadiska neporovnateľné, pretože v Maďarsku má na rozdiel od Slovenska dvojtretinovú väčšinu vládny blok Fidesz-KDNP, prijímanie zákonov je preto hladké.
"Maďarská vláda sa už pred voľbami vyjadrila, že by pre ňu bolo najvhodnejším scenárom víťazstvo Fica z hľadiska posilnenia takzvaných suverenistov. Slovensko-maďarské medzivládne vzťahy tak budú posilnené, a takisto aj medzivládna koordinácia medzi Budapešťou a Bratislavou, napríklad v istých odborne-politických otázkach, akou je aj migrácia, v ktorej obe vlády zastávajú veľmi podobné postoje," povedal Tárnok.
Tón komunikácie smerom k vláde v Budapešti bude podľa jeho slov zrejme priateľskejší v porovnaní s komunikáciou uplynulých troch rokov, keď najmä zo strany predstaviteľov slovenskej diplomacie zaznievali hlasy ostrej kritiky zahraničnej politiky či dodržiavania princípov právneho štátu maďarskej vlády. Domnieva sa, že takýto tón bude potlačený.
Analytik pripomenul, že Fico deklaroval záujem posilniť spoluprácu v rámci Vyšehradskej štvorky (V4). "Podotýkam však, že ďalší vývoj v tomto zoskupení bude omnoho viac záležať najmä na Poľsku, na čo bude mať silný vplyv možná aktuálna zmena vlády vo Varšave. Zdroj oslabenia spolupráce v rámci V4 nespočíval v menej dobrých slovensko-maďarských vzťahoch, ale v tom, že sa narušil niekdajší súlad medzi Poľskom a Maďarskom. Ak teda bude zmena poľskej vlády, tak Ficova snaha posilniť spoluprácu Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska bude márna, pôvodnú intenzitu spolupráce V4 už nebude možné obnoviť," myslí si expert.