TASR správu prevzala v stredu z webovej stránky stanice CNN, ktorá sa odvoláva na dva zdroje oboznámené so situáciou. Telefónne linky v tuneloch podľa zdrojov agentom umožňovali medzi sebou komunikovať v utajení. Pracovníci izraelských spravodajských služieb ich nemohli zachytiť. Agenti nepoužívali mobilné telefóny a počítače, aby sa vyhli odhaleniu. Zdroje tiež pre CNN uviedli, že malá skupina agentov Hamasu pracovala v utajení, až kým nenastal čas začať konať a zavolať stovky bojovníkov hnutia Hamas s cieľom spustiť 7. októbra útok.
Predstavitelia americkej vlády mali od Izraela k dispozícii informácie od tajných služieb, ktoré odkrývajú, ako Hamas plánovanie operácie udržiavalo v tajnosti použitím staromódnych metód kontrarozviedky. Patria medzi ne osobné stretnutia a vyhýbanie sa digitálnej komunikácii, ktorú môžu Izraelčania zachytiť. To podľa CNN ponúka nový pohľad na skutočnosť, prečo USA a Izrael neboli pripravení na útok, pri ktorom na územie Izraela preniklo najmenej 1500 bojovníkov.
CNN nemala možnosť do informácií tajných služieb nahliadnuť, hovorila však zo zdrojmi, ktoré s nimi boli oboznámené. Úrad riaditeľa tajných služieb USA (ODNI) sa k záležitosti odmietol vyjadriť a izraelské veľvyslanectvo vo Washingtone na žiadosť o vyjadrenie nereagovalo.
Hnutie Hamas je v pásme Gazy pri moci od roku 2007. Za posledných 15 rokov vybudovalo sieť tunelov, ktorú izraelská armáda hovorovo označuje ako "gazské metro", píše CNN. Tieto tunely tvoria bludisko a využívajú ich na uskladnenie rakiet a streliva. Takisto bojovníkom umožňujú nepozorovaný pohyb. Podľa izraelskej armády sa v nich nachádzajú aj dôležité veliace a kontrolné strediská Hamasu.
Izrael pred útokom zo začiatku októbra vedel, že palestínski militanti využívajú komunikáciu prostredníctvom káblových telefónov, píše CNN. S podobným komunikačným systémom údajne prišiel do kontaktu, keď izraelská armáda počas leta útočila na mesto Džanín v okupovanom Predjordánsku.