Inštalácia je zložená z tisícok predmetov, ktoré sa dotýkajú jeho života i odkazu a rozpráva jeho životný príbeh. Dielo dnes jeho autor Patrik Proško predstavil novinárom a s bývalou prvou dámou Dagmar Havlovou a niekdajším Havlovým hovorcom Michaelom Žantovským ho slávnostne odhalil.
Proško vytvoril inštaláciu technikou založenou na efekte optického klamu. Portrét je viditeľný len z určitého uhla pohľadu, po jeho opustení sa mení na nesúrodú skrumáž vecí. Podľa autora je dielo zložené z viac ako 3000 predmetov a dokumentov. Sochár ich pozbieral od ľudí či dostal od inštitúcií a nadácií, ktoré nesú Havlovo meno či nasledujú jeho odkaz.
Fotky umeleckého diela a dojatú Dagmar Havlovú nájdete v galérii.
"Celá socha stojí na autentických dokumentoch z doby od 60. rokov až po 90. roky. Predovšetkým som chcel zdôrazniť to, čo Havel bol najviac - spisovateľ a dramatik," uviedol autor. Na portrét bývalého prezidenta preto použil viacero písacích strojov a písacích potrieb. Súčasťou je aj knižnica a knihy. Proško zachytil aj niektoré Havlove záľuby. Do inštalácie použil kuchárky, modely áut i gramofónové dosky.
"Inštalácia je ale tvorená aj oveľa väčšími predmetmi, napríklad radiátorom s kovovými putami z čias komunizmu, ktorý má pripomínať tvrdé výsluchy ŠtB, alebo hliníkový sud, tradičný symbol Havlovho pôsobenia v pivovare," uviedol sochár. Nechýba ani česká vlajka z pravého sametu ako odkaz na nežnú revolúciu alebo Havlov osobný symbol – srdce.
Fotky umeleckého diela a dojatú Dagmar Havlovú nájdete v galérii.
Havlová, ktorá ledva držala slzy, novinárom povedala, že by podľa nej Havel inštaláciu veľmi ocenil. "On nechcel žiadny piedestál, žiadnu sochu na piedestále. Toto by sa mu veľmi páčilo," povedala. Dodala, že aj ona prostredníctvom nadácie a knižnice dodala na portrét rôzne predmety. Inštaláciu zapožičalo pražskému letisku IAM Illusion Art Museum Prague. K videniu bude podľa zástupcov letiska najmenej rok.