Garisenda nie je síce najznámejšia talianska šikmá veža, ale aktuálne vyvoláva veľkú pozornosť. Vedci z Bolonskej univerzity použili ultracitlivé mikrofóny, aby zachytili akékoľvek zvuky praskania veže. Veža je vysoká 48 metrov. Odborníci naznačujú, že slabé základy veže sa môžu zosúvať. Vyžaduje si to injekciu výplňového materiálu na zvýšenie stability. Vedci zaznamenali vo veži vibrácie a pohyby v rozsahu niekoľkých milimetrov. „Vzhľadom na kultúrny význam veže by jej zrútenie bolo tragické nielen z hľadiska cestovného ruchu, ale aj pre históriu Bologne a Talianska,“ povedal hovorca Bolonského turistického združenia.
Veža Garisenda bola postavená v rokoch 1109 až 1119 jednou zo súperiacich bolonských rodín, ktoré stavali čoraz vyššie veže na znak svojho bohatstva a moci. Na vrchole stavebnej mánie sa Bologna pýšila až 200 vežami rôznych veľkostí. V 20. rokoch 20. storočia však boli mnohé z nich zrovnané so zemou a dodnes ich stojí len niekoľko. Hneď vedľa Garisendy je vyššia 97-metrová veža Asinelli.
„Malá slovenská Pisa“
- Aj u nás sa nachádza raritná šikmá „slovenská Pisa“, a to vo Vrbovom neďaleko Kostola sv. Martina. Je vysoká 38 metrov. V roku 1930 sa náhle kvôli premočenej pôde naklonila o 98 centimetrov.
Šikmá veža Garisenda
- Miesto: Bologna, Taliansko
- Stavba: 1109 - 1119
- Sklon: 4 stupne
- Výška: 48 m
Šikmá veža v Pise
- Miesto: Pisa, Taliansko stredoveká veža
- Stavba: v r. 1173 ako zvonica
- Sklon: 5 stupňov
- 8 poschodí
- Výška: 55 m
- Architekti zvýšili steny na strane klesania.
Šikmá veža pri kostole sv. Martina
- „malá slovenská Pisa“
- Miesto: Vrbové, Slovensko
- Stavba: 1832 - 1835
- V r. 1930 sa náhle naklonila.
- Odklon: 98 cm
- Výška: 38,16 m