Minulý týždeň sme mali na Slovensku 42 418 akútnych respiračných ochorení, čo znamená nárast o 10,3 % oproti predchádzajúcim siedmim dňom. Sú ľudia, ktorí už po prvom zakašľaní bežia k lekárovi, a sú takí, čo sa lekárom vyhýbajú oblúkom, aj keď by už ambulanciu navštíviť mali. Pacienti si často prifarbením príznakov choroby vynútia predpísanie antibiotík, lenže tie na vírusy nepôsobia. Napríklad angínu však bez antibiotík prekonáte len ťažko. Viete, kedy musíte ísť k lekárovi a kedy stačí ostať v posteli s čajom? Rozoznáte chrípku od prechladnutia?
Antibiotiká
- Na chrípku nezaberajú
- Ani pri ľahkej viróze ich lekár nemusí predpísať
- Nasadzujú sa obvykle pri infekciách dutín, priedušiek či pľúc
Pozor
- Chrípka sa síce nelieči antibiotikami, ale treba ju vyležať. Pri prechodenej chrípke hrozia komplikácie ako zápal pľúc, zápal srdcového svalu, zápal stredného ucha či zápal prínosových dutín.
Vyhľadajte pomoc, ak:
- vysoké teploty ani po dvoch-troch dňoch neustúpia
- hlava vás bolí „na nevydržanie“
- bolesť hrdla vám bráni prehĺtať a neustupuje
- cítite búšenie srdca
Ako zvyšovať obranyschopnosť?
Jana Hamade, zástupkyňa hlavného hygienika SR
- Každodenný pobyt vonku, bez ohľadu na počasie, ale v primeranom oblečení, je pre imunitu veľmi dôležitý. Pravidelné prechádzky prekrvujú sliznice dýchacích ciest, očí a uší, čo podporuje ich funkciu. Najväčší význam pre rozvoj imunity majú vitamíny C, D, E a minerál zinok. Organizmus oslabuje aj nedostatok nenasýtených mastných kyselín, ktoré si telo nevie vyrobiť. Deťom chýbajú predovšetkým omega-3 mastné kyseliny, ktoré sú obsiahnuté v rybom tuku, oleji z tresčej pečene či rakytníkovom a chia oleji.
Kedy s deťmi k lekárovi
Katarína Šimovičová, detská lekárka
- Prejavy u detí, keď treba navštíviť lekára, sú vysoké horúčky (od 38 °C), bolesti, prudký kašeľ, pri ktorom sa dieťa budí, vracanie, hnačka, problémy s močením. Pri ľahších prejavoch tak tri až päť dní môže rodič vydržať aj s liečbou, ktorú si kúpi v lekárni (lieky na teplotu, kašeľ).