Izrael vo svojich plánoch berie do úvahy tiež úsilie poskytnúť humanitárnu pomoc civilistom v pásme Gazy, ako aj diplomatické snahy o oslobodenie rukojemníkov, ktorých zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas, uviedol WSJ. Najzásadnejším problémom sú však podľa správy hrozby voči americkým vojakom na Blízkom východe.
Americká armáda sa domnieva, že jej sily v regióne budú terčom útokov militantných skupín, keď Izrael spustí pozemnú operáciu v pásme Gazy. Washington sa preto podľa WSJ ponáhľa s nasadením niekoľkých systémov protivzdušnej obrany na ochranu svojich jednotiek v Iraku, Jordánsku, Saudskej Arábii, Sýrii a v Spojených arabských emirátoch.
Americký denník The New York Times nedávno s odvolaním na na viaceré zdroje vo vláde USA informoval, že Biely dom chce, aby Izrael pred začatím svojej pozemnej operácie v palestínskom pásme Gazy poskytol viac času na rokovania o rukojemníkoch zadržiavaných teroristami v Gaze, na dodávky humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy a tiež na zvýšenie pripravenosti USA na prípadné útoky na americké ciele v regióne.
Izraelská armáda má v pláne zničiť militantnú skupinu Hamas, ktorej militanti 7. októbra masívne zaútočili na Izrael.