Testovali, ako reagujú na bolesť ľudia vo chvíli, keď žiadna hudba nehrá, a porovnávali to s ich skúsenosťami pri počúvaní obľúbených a náhodne vybraných skladieb, napísal denník The Guardian.
"Môžeme odhadnúť, že obľúbená hudba znižuje bolesť asi o jeden bod na desaťbodovej škále, takže jej pôsobenie sa dá v porovnateľných podmienkach prirovnať k liekom na bolesť predávaným bez predpisu.. 2000. Dojemná hudba môže mať dokonca ešte silnejší efekt, "uviedol jeden z autorov výskumu Darius Valeviceus.
Výsledky bádania vedci zverejnili v odbornom magazíne Frontiers in Pain Research. Vychádzali z hodnotenia 63 zdravých dobrovoľníkov, u ktorých výskumníci simulovali bolesť porovnateľnú so spáleninou. Zisťovali, či testované osoby vnímajú bolesť rozdielne, ak hrá hudba. Púšťali im náhodné skladby, vopred vybranú relaxačnú hudbu a tiež ich obľúbené piesne.
Najsilnejší efekt tíšenia bolesti sa podľa vedcov ukázal pri skladbách, ktoré dobrovoľníci hodnotili ako veľmi príjemné a ktoré u nich vyvolávali fyzickú reakciu ako napríklad zimomriavky.
"Rozdiel v pôsobení na zažívanie bolesti implikuje dva mechanizmy - zimomriavky môžu fungovať ako blokácia senzorických vnemov tak, že zabráni prenosu signálov bolesti. Príjemná hudba tiež môže ovplyvniť emočné vnímanie bolesti bez toho, aby akokoľvek zmenila samotný vnem, čo funguje na kognitívne-emočnej úrovni, kde sa uplatňujú prefrontálne oblasti mozgu, "vysvetlil Valeviceus.