Jeho cieľom je zrušenie zvýhodneného stavebného sporenia pre manželov s deťmi, žijúcich v jednej domácnosti. "Nateraz nastavené podmienky stavebného sporenia, ktoré by mali začať platiť od januára 2024 zabezpečujú, že štátna prémia bude dostupnejšia práve pre rodiny s deťmi a stavebné sporenie pomôže práve skupine obyvateľov, ktorá to najviac potrebuje," argumentuje Záborská.
Novela prináša pre zákonom definované domácnosti polovičnú sumu, ktorú je potrebné nasporiť na získanie plnej 70-eurovej ročnej štátnej prémie. Takisto 50 % zľavu z poplatkov pre rodinných sporiteľov počas prvého roka odo dňa poskytnutia prémie, ako aj zmenu výpočtu maximálneho príjmu pre zachovanie nároku na prémiu. Strop ročného príjmu sa nemá počítať po jednotlivcoch, ale spoločne za celú domácnosť.
"Vyzývam novú vládu Róberta Fica (Smer-SD), aby stiahla návrh novely zákona o stavebnom sporení, ktorý diskriminuje rodiny, z legislatívneho procesu. Rodina je základ národa a štátu a štát má povinnosť rodiny podporovať," dodala Záborská s tým, že podporuje Inštitút moderného spotrebiteľa a jeho petíciu za zachovanie súčasnej právnej úpravy.
Podľa bývalého vedenia Ministerstva financií (MF) SR sa tohtoročnou novelou vytvorilo neadresné poskytovanie štátnej prémie z hľadiska príjmov sporiteľov a založili sa výrazne zvýšené nároky na štátny rozpočet. Stavebný sporiteľ, ktorý je členom zákonom definovanej domácnosti, je podľa rezortu financií v aktuálnej právnej úprave oproti iným sporiteľom neprimerane zvýhodnený.
S tým nesúhlasí Inštitút moderného spotrebiteľa (IMS), ktorý k návrhu v medzirezortnom pripomienkovom konaní spustil hromadnú pripomienku. Rodinné stavebné sporenie môže podľa inštitútu od nového roka pomôcť tisíckam bežných rodín zabezpečiť si dostupné bývanie.