"Má právo neľutovať to, ale myslím si, že je to poľutovaniahodné," povedal Nauséda, podľa ktorého je dôležité, aby EÚ aj naďalej podporovala Ukrajinu, a to aj napriek tomu, že vznikla ďalšia geopolitická kríza na Blízkom východe. Nauséda dodal, že EÚ nemá "žiadne právo na únavu z vojny na Ukrajine".
Lídrom EÚ sa na úvod summitu cez videoprenos prihovoril ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý ich informoval o najnovšom vývoji situácie.
Témou rokovaní na summite je aj revízia viacročného finančného rámca EÚ, ktorá na návrh Európskej komisie predpokladá vytvorenie Nástroja pre Ukrajinu v hodnote 50 miliárd eur na roky 2024-27. Návrh eurokomisie naráža na odmietavý postoj takzvaných šetrných krajín na čele s Holandskom, ktoré žiadajú, aby EÚ našla na túto pomoc vlastné rozpočtové zdroje.
Názorová nezhoda pri debatách o ruskej agresii voči Ukrajine vládne aj pri návrhoch uvaliť nové sankcie na Rusko, ktoré by sa mohli týkať napríklad zákazu dovozu ruských diamantov, a o využití výnosov zo zmrazených ruských aktív na obnovu Ukrajiny.