Najambicióznejší cieľ Parížskej dohody - udržať otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia nad predindustriálnou úrovňou - by sa musel udržať niekoľko rokov, aby sa mohol považovať za dosiahnutý. Teraz však naopak hrozí, že táto hranica bude prekročená každý rok, varuje spoluautor správy William Ripple. To podľa neho vytvára podmienky pre začarovaný kruh otepľovania: topenie ľadovcov na póloch, odumieranie lesov, topenie permafrostu so zásobami uhlíka, odumieranie koralov. "Prekročenie týchto kritických bodov by mohlo zmeniť našu klímu spôsobom, ktorý bude ťažké, ak nie nemožné zvrátiť," varuje profesor z Oregonskej univerzity.
Tento týždeň viac ako 200 vedeckých časopisov uverejnilo aj spoločnú výzvu Svetovej zdravotníckej organizácii (WHO), aby v dôsledku klimatických a prírodných katastrof vyhlásila celosvetový stav ohrozenia zdravia alebo "stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu" (PHEIC). K výzve sa pripojili renomované časopisy ako The Lancet a The British Medical Journal (BMJ).
"Klimatická kríza aj strata biodiverzity poškodzujú ľudské zdravie, sú navzájom prepojené," uviedol podľa agentúry DPA šéfredaktor BMJ Kamran Abbasi. Hovorca WHO však upozornil, že na vyhlásenie stavu núdze musia byť splnené jasné kritériá, ako napríklad, že jav musí byť nový a neobvyklý a musí predstavovať riziko globálneho rozšírenia, uviedla agentúra DPA.