Upozornil na to Imrich Berta z Inštitútu zdravotných analýz (IZA). Poznamenal, že niektoré štúdie spájajú vyšší výskyt rakoviny prsníka so západným štýlom života.
Doplnil, že výskyt je najnižší v okresoch Námestovo, Stará Ľubovňa, Sabinov alebo aj Vranov nad Topľou. "Práve toto sú okresy s veľmi vysokou pôrodnosťou, a to môže byť jeden z faktorov, ktorý ovplyvňuje, že majú veľmi nízku incidenciu," upresnil Berta. Spomenul, že aj faktory ako sedavé zamestnanie, nedostatok pohybu, spôsob stravovania, vyšší vek prvého tehotenstva, podľa viacerých štúdií a organizácií zvyšujú riziko ochorenia.
Analýza IZA ukázala, že napriek vyššiemu výskytu rakoviny prsníka v Bratislave je úmrtnosť nižšia, ako by sa očakávalo. Podľa Bertu to môže byť spôsobené kvalitnou zdravotnou starostlivosťou a účasťou na mamografických skríningoch. "Na Slovensku sa viac ako päť rokov od diagnostiky dožije 76 percent pacientiek, vo Veľkej Británii je to 86 percent a v susednom Česku 81 percent. Prežívanie je najvyššie v Bratislavskom, Trenčianskom a Trnavskom kraji, pričom v analýze prežívania pacientiek v jednotlivých okresov vidíme koreláciu s účasťou na mamografickom skríningu aj s nákladmi na diagnostiku," povedal.