Spánok trpí
"Prvé dni po tom, ako sa čas posunie o hodinu späť, sa môžete budiť až príliš skoro. Keď sa pokúsite znova zaspať, nemusí sa vám to podariť, a tak sa budete len otáčať v posteli, kým vám nezazvoní budík. Rovnako môžete pociťovať problémy aj počas spánku a budete sa prehadzovať v posteli, pretože nebudete vedieť zaspať," hovorí doktorka Lindsay Browningová, psychologička a neurovedkyňa.
Skorý príchod tmy však znamená, že doma budete tráviť stále viac času nie pri dennom svetle, ale pri svetle žiaroviek. Kerry hovorí: "Vystavenie umelému svetlu vo večerných hodinách môže narušiť produkciu melatonínu a sťažiť zaspávanie." Tvrdí, že v dôsledku toho môžu ľudia pociťovať poruchy spánku. Nekvalitný spánok môže mať dominový efekt na množstvo zdravotných faktorov vrátane chuti do jedla, koncentrácie a nálady.
Pochmúrnejšia nálada
Ak pri pomyslení na tmavšie dni vaša nálada automaticky klesá, nebojte sa, nie ste sami. Kratšie dni sú spojené so sezónnou afektívnou poruchou nazývanou aj „zimná depresia“. Hovorí sa jej tak najmä preto, že spôsobuje príznaky podobné skutočnej depresii. Patria medzi ne prejedanie sa, strata radosti z každodenných činností, pocit letargie a omnoho viac času trávite v posteli ako zvyčajne. Vo všeobecnosti možno v tmavších dňoch pocítiť aj jemnejšie efekty, ako je nedostatok energie.
Na ďalšej strane sa dozviete vážne dopady zmeny času na zdravie a ako tomu môžete predchádzať→