Kerry Davies, známy tiež ako The Sleep Fixer, varuje, že náš organizmus sa nedokáže tak rýchlo prispôsobiť zmene času. Nedokážeme ho totiž len tak prestaviť ako hodinky. „Keď prestavíme hodiny späť, naše vnútorné telesné hodiny sa nemusia okamžite prispôsobiť tomuto novému času,“ vysvetľuje. Informuje o tom portál The Sun.
Vnútorné telesné hodiny alebo cirkadiánny rytmus sú do značnej miery poháňané denným svetlom. Ovplyvňujú množstvo fyzických, duševných a behaviorálnych zmien, ktoré nasledujú po 24-hodinovom cykle. Telesné hodiny regulujú, kedy sa prebúdzame, spíme, sme hladní a podobne. Avšak pri posune času o hodinku späť sa ich zabehnutý rytmus naruší a musia sa prispôsobiť svetlejším ránam a tmavším popoludniam.
Hannah Shore, expertka na spánok zo spoločnosti Silentnight, hovorí: „Náš cirkadiánny rytmus je hnacou silou spánku a je výrazne ovplyvnený svetlom.“ Preto posun času predstavuje akési narušenie tohto rytmu. Ba čo je ešte horšie, niektorí budú chcieť využiť získanú hodinku navyše a zostanú dlhšie hore. To by mohlo celý cirkadiánny rytmus ešte viac narušiť!
Na ďalšej strane sa dozviete, aké problémy spôsobuje posun času→