"Väčšie cenové výkyvy by nastali v prípade nižšieho dopytu z dôvodu slabšej ekonomiky alebo výrazného stupňovania konfliktu na Blízkom východe," objasnil Nemky s tým, že aktuálny pokles veľkoobchodných cien sa na maloobchodných cenách prejaví iba mierne.
Analytik však upozornil, že v Európe sú aktuálne jedny z najnižších zásob benzínu a nafty za posledných desať mesiacov. Exporty nafty z Blízkeho východu sú v októbri taktiež výrazne nižšie z dôvodu rutinných opráv v Saudskej Arábii.
Rafinérske marže tak podľa neho v prípade nafty dosahujú ešte stále vysoké hodnoty, a to 30 dolárov (28,46 eura) za barel. "Prichádzajúce dáta z eurozóny však naznačujú slabšiu ekonomiku, keďže tohtotýždňové dáta nákupných manažérov boli pod očakávania," dodal.
Ďalej uviedol, že ropa v minulom týždni opäť reagovala na prichádzajúce správy z Blízkeho východu a posilnila o 1,27 dolára za barel alebo o 1,4 % v prípade ropy Brent. Mierna stabilizácia situácie v pásme Gazy spôsobila podľa neho pokles cien ropy o 4,1 %, teda o 3,78 dolára na cenu 88,38 dolára za barel. Izrael odďaľuje pozemný útok na pásmo Gazy, čím podľa analytika v súčasnosti vymazáva rizikovú prémiu v prípade cien ropy.