Najčastejšie ide buď o sumu nad 200 eur, alebo od 60 do 100 eur. Vyplýva to z prieskumu agentúry IMAS pre Slovenskú sporiteľňu pri príležitosti nadchádzajúceho Svetového dňa sporenia (31. 10.).
"Súčasná ekonomická situácia spôsobuje dodatočný tlak na rozpočty spotrebiteľov, keďže zvýšená inflácia a pokles reálnych miezd priniesli obmedzovanie spotreby a tvorby úspor. Zatiaľ čo spotreba domácností v roku 2022 v reálnom vyjadrení rástla, už v prvom polroku tohto roka sa tento trend otočil a domácnosti obmedzovali svoje nákupy," priblížil analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
V prieskume 21 % respondentov uviedlo, že sa cítia silne ovplyvnení rastúcimi cenami, ďalších 43 % sa cíti zasiahnutých čiastočne. Spomedzi jednotlivých vekových skupín prevažoval negatívny vplyv vo vekovej kategórii nad 60 rokov.
Slováci si v tomto roku podľa prieskumu odložia mesačne priemerne 125 eur. Asi 17 % označilo, že si dokáže odložiť viac než v časoch pred pandémiou, približne polovica odkladá rovnakú sumu a necelá tretina respondentov sporí menej. "Viac si sporia najmä mladí, kde túto možnosť označila až štvrtina z nich, čo môže byť spojené s prirodzene rýchlym nárastom príjmu napríklad pri prechode zo štúdia do pracovného života a svižnejším kariérnym rastom v prvých rokoch," vysvetlil analytik.