Prežívanie samíc po strate plodnosti má sociálny význam a evolúcia ich teda zachovala. U ľudí, veľrýb aj šimpanzov. Existuje už takzvaná teória babičiek, že ženy po menopauze neumierajú preto, že pomáhajú dcéram s výchovou potomkov. Lenže táto teória u šimpanzov neplatí, pretože na výchove vnúčat sa vôbec nepodieľajú.
„V spoločnostiach po celom svete hrajú ženy po plodnom veku dôležitú úlohu, a to ako z ekonomického hľadiska, tak ako múdre radkyne a opatrovateľky. To, ako sa tento životný štýl u ľudí vyvinul, je fascinujúca a zároveň náročná hádanka. Výsledky našej štúdie ukazujú, že za určitých ekologických podmienok môže menopauza a prežívanie po skončení plodnosti vzniknúť v rámci sociálneho systému, ktorý je úplne odlišný od nášho a nezahŕňa podporu starých rodičov,“ uviedol hlavný autor antropológ docent Brian Wood z Kalifornskej univerzity v Los Angeles.
Pri šimpanzoch komunity Ngogo v národnom parku Kibale v západnej Ugande vedci z Kalifornie zistili, že priemerná samica prežije 20% dospelého života v postreprodukčnom stave, teda po menopauze ako neplodná. Štúdiu publikoval vedecký časopis Science.