Zároveň tiež v tomto prípade zrušil premlčacie lehoty ich nárokov, vyhlásil v piatok Vatikán. TASR správu prebrala od agentúry AP.
Toto vyhlásenie znamená výraznú zmenu postoja Svätej stolice, ktorej predchádzali búrlivé protesty obetí a ich právnych zástupcov v Rupnikovom prípade, píše AP. Rupnik je bývalý jezuita a autor mnohých mozaík zdobiacich kostoly a baziliky po celom svete.
Vyhlásenie ďalej uvádza, že komisia na prevenciu proti zneužívaniu zriadená pápežom odhalila "vážne pochybenia" v postupe predovšetkým v úvode tohto prípadu - najmä v "nedostatku aktívnej pomoci obetiam." Táto formulácia je dôležitá, pretože cirkevné úrady pôvodne ženy, ktoré Rupnika žalovali, nepovažovali za obete, píše AP.
Rupnika v roku 2020 exkomunikovali z cirkvi pre jeden z najzávažnejších zločinov v cirkevnom práve – rozhrešenie spolupáchateľa v hriechu proti čistote.
Škandál okolo tohto kňaza naplno prepukol vlani v decembri. Jezuiti koncom minulého roka priznali, že ho niekoľko zasvätených žien obvinilo zo zneužívania. Tieto prípady sa diali počas obdobia viac než 30 rokov. Rád vykonal vlastné vyšetrovanie, po ktorom označil obvinenia za "vysoko dôveryhodné". Rupnik bol z rádu vylúčený v júni. Tvrdšiemu trestu však údajne bránili cirkevné zákony platné v čase, keď došlo k prvým prípadom zneužívania.
Vatikán aj jezuitský rád vnímali Rupnikov prípad veľmi citlivo pre podozrenia, že sa s ním zaobchádza prednostne. Pápež František je totiž jezuita a jezuitskí kňazi zastávajú vysoké funkcie v Kongregácii pre náuku viery, pod ktorú podľa cirkevného práva spadajú prípady zneužívania.