A hoci sa motoristom nič nestalo, niektorí ani neprivolali políciu, šelmy to už majú zrátané. Zasahovať museli všetky tri skupiny Zásahového tímu štátnych ochranárov.
Prvá nehoda sa stala na frekventovanej hlavnej ceste 1/65 medzi Mošovcami a Turčianskym Teplicami v skorých ranných hodinách. Medveďa zabil pravdepodobne kamión. Našli ho miestni ľudia mŕtveho už po svitaní a privolali Zásahový tím štátnych obranárov. „My sme na dané miesto prišli, medveďa zmerali a naložili. Mal 120 až 130 kilogramov a bol to päť až šesťročný jedinec. V tomto okruhu dvesto až tri metrov od nehody sme mali v tomto roku už štyri takéto prípady,“ ozrejmil Dušan Krupa zo Zásahového tímu Západ.
Horšie dopadol medveď pred pol deviatou ráno na diaľnici D1 pri obci Hybe. Ten zrážku s nezisteným autom síce prežil, ale musel byť pre zranenia napokon eliminovaný Zásahovým tímom Sever. „Diaľničnou políciou bol nahlásený zranený medveď, ochrnutý na zadné nohy a počas obhliadky bolo zistené, že sa utiahol do hustého porastu v blízkej doline. Bol privolaný poľovný pes a s jeho pomocou bol jedinec po hodine dohľadaný a následne eliminovaný. Išlo približne o osemročného samca o váhe zhruba 120kg. Ten bol odovzdaný Výskumnej stanici Správy Tatranského národného parku,“ ozrejmila tento prípad hovorkyňa štátnych ochranárov Kristína Bocková.
Tretí najmladší medveď prišiel v rámci jedného dňa o život pri ďalšej frekventovanej ceste prvej triedy medzi Zvolenom a Lučencom. A to večer po 20.00 hodine, kedy ho za obcou Podkriváň zrazila dodávka, ktorú riadil vodič stavebnej spoločnosti, ktorá tam stavia mosty novej rýchlostnej cesty R2.
„Išlo asi o trojročného samca, ktorý vážil 70 kilogramov. Vyskočil zo zvodidiel a postavil sa na zadné. Robotník v dodávke si najprv myslel, že zrazil človeka,“ objasnil tento prípad šéf Zásahového tímu Juh Jaroslav Slašťan a vysvetlil nám, prečo práve koncom októbra môže dochádzať k takýmto neželaným stretom: „S častejšími nehodami sme sa stretávali v lete v čase dozrievania kukurice. Tento rok je výnimočný tím, že sa posunuli na neskoršiu jeseň. Môže to súvisieť s migráciami a emigráciami, ale aj hľadaním si nového životného priestoru a prípravou na zimný spánok. Niektoré medvede si už vyhľadávajú miesta, kde budú hibernovať a tie si upravujú výstelkou, zanášajú si tam konáre, trávu, vegetačný materiál.“