Tresty za alkohol
Cestovateľ sa pristavil aj pri kvalite ubytovania či stravovania. „Vo väčších mestách, napríklad v Kandaháre, nie je problém nájsť hotel na veľmi dobrej úrovni, vrátane bazéna či sauny, v tých menších je potrebné sa uskromniť. Čo sa týka stravovania, aj to bolo na výbornej úrovni. Alkohol je v krajine prísne zakázaný. To neznamená, že sa zohnať nedá, ale nie je to rozumné a bezpečné riešenie. Ľudia však vzhľadom na prísne tresty zbytočne neriskujú.“ Celkovo návštevu krajiny odporúča pre skúsených cestovateľov, ktorým nevadí prípadne nepohodlie na cestách a tým, ktorí dokážu rešpektovať a ctiť miestne zvyky. Miestna agentúra uľahčí cestovanie po krajine.
Ako to vyzerá po odchode američanov
V krajine vláde Taliban. Je to radikálna politicko-náboženská skupina, ktorá vládla na väčšine územia Afganistanu v období rokov 1996 - 2001. K jeho kapitulácii došlo v roku 2002, niekoľko mesiacov po začiatku vojenskej operácie USA pod názvom Trvalá sloboda. Tá bola reakciou na pád Dvojičiek. Vojna v Afganistane si vyžiadala tisíce mŕtvych a zranených na oboch stranách. Ukončená bola pomerne rýchlym odchodom amerických a spojeneckých vojsk na začiatku mája 2021. Moc potom prevzalo opätovne hnutie Taliban. Ideovo je založené na kombinácii radikálneho islamu a paštúnskeho nacionalizmu. Rada OSN hnutiu vyčíta opakované porušovanie medzinárodného práva a ľudských práv, vrátane zlého zaobchádzania so ženami či mučenia zajatcov.
Foto z jeho ciest nájdete v galérii, KLIKNITE SEM!
Petrova cesta:
- Trasa: Katowice /POL/ - Abú Dhabi (letecky) /UAE/ - Peshawar (letecky) /Pakistan/ - Kábul - Ghazní - Kandahar - Lashkar Gar - Farah - Herat - Kábul - Peshawar (autom) /Pakistan/
Rozpočet:
- cca 2 300 eur (cestovné, ubytovanie, strava, víza, služby sprievodcov)