Ježkovia majú na jeseň mnoho práce. Aj so svojimi mladými sa chystajú na dlhé mesiace, ktoré strávia odpočinkom. Na to, aby však dokázali prezimovať, musia byť tieto milé pichľavé tvory dostatočne silné. Chladné mesiace preto predstavujú najväčšie riziko najmä pre mladé jedince, ktoré nestihli dostatočne pribrať.
Starostlivá mama
Ak vo svojej záhrade alebo v okolí objavíte ježka, nerobte si starosti. Aj malý ježko má zvyčajne niekde v okolí svoju matku, ktorá ho odvedie do bezpečia. Môže sa však stať, že objavíte ježka, ktorý pôsobí nezdravo či slabo. Vtedy je potrebné obrátiť sa na odborníkov, najlepšie na Štátnu ochranu prírody, ktorá poradí ako postupovať.
Ježkov je však zbytočné brať k sebe domov. Väčšina z nich si poradí bez ľudskej pomoci, stačí spraviť mierne úpravy v záhrade. Pripravte im v pokojnom kúte pozemku kopu lístia, sena a konárov, do ktorých sa môžu schovať a zazimovať. Pozor však, ak máte doma psíky, tie vedia s ježkami nepekne zatočiť. V takom prípade je vhodné presunúť rodinku ježkov do susedovej záhrady.
Dobrú chuť!
Malých ježkov môžete na jeseň aj prikrmovať, zvieratko totiž potrebuje mať v novembri aspoň 500 až 600 gramov. Ponúknuť mu možno kvalitné granuly pre mačky s vysokým obsahom mäsa alebo mačaciu konzervu. Do blízkosti dajte aj nádobu s čistou vodou.
Na ježkov však treba myslieť počas celého roka. Do našich záhrad chodia radi a pojedajú hmyz, mravce i šváby, nepríjemné slimáky, larvy, húsenice, občas aj žaby a malé hlodavce. Ak máte priestor, vyhraďte si časť pozemku, kde nebudete často kosiť, aby tam mal ježko a iné zvieratá dostatok potravy. Na rovnakom mieste môžete potom pripraviť aj zimovisko. Ježko sa vám svojou usilovnou prácou budúci rok bohato odvďačí.