Jesenná depresia sa môže vyskytnúť už v septembri, ale najčastejšie prepukne pri posune z letného času na zimný. Niektorí ľudia strácajú v jesennom období chuť na obľúbené činnosti. Ak sa k tomu pridruží dlhodobý stres, môže dôjsť nielen k sezónnej depresii, ale stane sa z nej trvalý stav.
,, Z môjho pohľadu väčšie ťažkosti spôsobuje prechod na zimný čas. Keďže býva kvôli tomu v zimných mesiacoch tma už po 16.00 a ľudia to vnímajú dosť negatívne. Tiež to ovplyvňuje ich poobednú a večernú aktivitu a chuť do práce. Zmena času z pohľadu bežného života ľudí potrebná nie je, aj keď samozrejme, môžu byť aj ľudia, ktorým vyhovuje,“ hovorí psychologička Anna Pittnerová.
Dobrou prevenciou podľa nej je vystavovať sa dennému svetlu a Slnku. Veľmi fajn je prechádzka v prírode s niekým blízkym alebo domácim miláčikom. ,,Okrem toho platí to, čo aj v iných ročných obdobiach, nájsť si popri práci čas aj na veci a ľudí, ktorí nám robia radosť,“ dodáva psychologička Anna Pittnerová. V prípade, že si ľudia skutočne nevedia rady, nemali by sa hanbiť a okamžite vyhľadať odbornú pomoc.
Škovránky a sovy
A ktorí ľudia znášajú zmenu času lepšie? ,,Všeobecne sú na akýkoľvek posun času citliví starší ľudia a deti. Okrem veku hrá úlohu ale aj tzv. chronotyp. Je to dedične podmienená vloha cítiť sa lepšie pracovať, byť činný v ranných alebo večerných hodinách. Škovránky, ranné typy nemajú problém byť aktívni a pracovať už od skorých ranných hodín, neznášajú dobre ponocovanie. Sovy milujú neskoré hodiny, svoje zaspávanie majú tendenciu posúvať na neskoršie a neskoršie hodiny“, hovorí neurologička Eva Feketeová z neurologickej kliniky UPJŠ v Košiciach. Je celkom prirodzené, že sovy posun hodín smerom dozadu, ako nás čaká v nadchádzajúcich dňoch, znášajú ľahko, priam ho vítajú.