Presvedčenie o nájdení pozostatkov archy mali už viacerí odborníci aj neodborníci, ale tentokrát sa to zdá pravdepodobnejšie. Horninu a pôdu, o ktorej sa archeológovia domnievajú, že držia ruiny Noemovej archy, sa totiž podarilo datovať do rovnakého času ako biblickú potopu. Vzorky tiež obsahujú morské materiály a morské plody, ktoré naznačujú ľudskú činnosť.
Projekt sa začal v roku 2021 a pokračuje, ale najnovšie poznatky podľa vedcov znamenajú, že ľudská činnosť bola na kopci v tvare lode prítomná medzi rokmi 5500 a 3000 pred Kristom. Biblia tvrdí, že archa sa usadila na „hore Ararat“ v Turecku po 150-dňovej povodni, ktorá utopila Zem a všetko živé na nej, čo nebolo umiestnené v drevenej lodi. Hora je najvyšším vrcholom Turecka, meria 5 137 metrov a je vytesaná ako archa.
Napriek nadšeniu z nálezu, Andrew Snelling z univerzity v Sydney už skôr povedal, že na vrchu Ararat nemôže byť archa, pretože hora vznikla až po opadnutí povodňových vôd. Hoci sa to považuje za historickú udalosť, väčšina učencov a archeológov neverí v doslovný výklad príbehu o arche.