Počet ľudí vo veku sto rokov a viac sa oproti minulosti stal bežnou vecou. V skutočnosti ide o najrýchlejšie rastúcu demogrifackú skupinu svetovej populácie, pričom od 70. rokov sa ich počet každých desať rokov zdvojnásobuje.
Portál Live Science poukazuje na fakt, že snaha o pochopenie tajomstiev výnimočnej dlhovekosti nie je jednoduchá. Zahŕňa rozlúštenie komplexnej súhry genetických predispozícií a faktorov životného štýlu a ich vzájomné pôsobenie počas života človeka.Nedávna štúdia sa zamerala na merateľné rozdiely v krvi ľudí, ktorí sa dožili stovky a tých, ktorí zomreli mladší.
Výskum zahŕňal údaje od 44 000 Švédov vo veku 64 až 99 rokov a účastníkov sledovali neuveriteľných 35 rokov. Z týchto ľudí sa 100 rokov dožilo 1 224, teda 2,7 %. Prevažná väčšina (85 %) storočných boli ženy.
Do štúdie zahrnuli 12 krvných biomarkerov súvisiacich so zápalom, metabolizmom, funkciou pečene a obličiek, ako aj potenciálnou podvýživou a anémiou. Všetky tieto boli v predchádzajúcich štúdiách spojené so starnutím alebo úmrtnosťou. Biomarker súvisiaci so zápalom je kyselina močová – odpadový produkt v tele spôsobený trávením určitých potravín.