Upozornila na to spoločnosť Partners Group SK v súvislosti s prieskumom agentúry Focus pri príležitosti Svetového dňa sporenia, z ktorého vyplýva, že takmer tri štvrtiny respondentov si odkladajú peniaze na bežnom účte v banke. "Na bankových účtoch majú Slováci dlhodobo až 45,75 miliardy eur, inflácia im z týchto úspor za rok ukrojila približne 4,5 milióna eur. Peniaze na bežných bankových účtoch nezarábajú, dôvodom sú nízke úrokové sadzby," upozornil finančný analytik z Finančného kompasu Matej Dobiš.
Ušetrené peniaze je podľa Dobiša vhodné investovať napríklad do ETF fondov, kde sa môžu zhodnotiť aj o viac ako 6 % ročne. Na finančnom trhu je možné investovať aj do krátkodobých fondov s minimálnou lehotou na jeden rok a s čistým ročným výnosom 2 až 3 % ročne. Sú vhodné na uloženie finančnej rezervy.
Odborníčka na osobné financie spoločnosti Partners uviedla, že hlavnou chybou, ktorú najčastejšie ľudia robia, keď chcú začať šetriť, je nedostatočný prehľad o vlastných príjmoch a výdavkoch. Je dobré stanoviť si krátkodobé a dlhodobé osobné a rodinné finančné ciele, na ktoré sa peniaze odkladajú. Ideálne finančné miery 10:20:30:40 vytvárajú pravidlo, že 10 % mesačného príjmu by sa malo odložiť na krátkodobé ciele a rezervu. Na dlhodobé ciele je vhodné investovať 20 %. Odložiť si na míňanie je vhodné maximálne 30 % z príjmu a nie viac ako 40 % platu by mali tvoriť úvery, ako je napríklad hypotéka.
Pri šetrení je tiež odporúčané založiť si sporiace a investičné produkty, či vytvoriť si trvalý príkaz, ktorý bude automaticky posielať peniaze na sporiace účty. "Viac ako polovica Slovákov, ktorí si v domácnosti sporia, uvádza výšku mesačnej nasporenej sumy do 150 eur. Najčastejšie je výška mesačnej nasporenej sumy do 50 eur a rovnaká skupina opýtaných si dokáže mesačne odložiť v rozmedzí od 51 do 100 eur (23 %). Len 3 % si mesačne odložia viac ako 500 eur," priblížila spoločnosť Partners Group SK výsledky prieskumu.