Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) zároveň vyzval Bezpečnostnú radu OSN (BR OSN), aby sa zjednotila a začala konať. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP. Eskalácia podľa Guterresa zahŕňa "pozemné operácie izraelských obranných síl sprevádzané intenzívnymi leteckými útokmi a pokračujúce raketové útoky na Izrael z pásma Gazy". Najviac podľa neho od samého začiatku konfliktu trpia civilisti.
Odsúdil tiež teroristické činy, ktoré 7. októbra spáchalo palestínske militantné hnutie Hamas. "Zabíjanie, ubližovanie a unášanie civilistov sa nedá nikdy ospravedlniť," uviedol a vyzval na "okamžité a bezpodmienečné prepustenie civilistov, ktorých Hamas drží ako rukojemníkov". Zdôraznil aj obavy z rizika eskalácie konfliktu mimo pásma Gazy.
Vysoký komisár OSN pre utečencov Filippo Grandi zároveň vyzval BR OSN, aby sa zjednotila a podporila prímerie. Rade sa stále nepodarilo schváliť rezolúciu o prímerí v pásme Gazy. Niekoľko návrhov rezolúcie vetovali Spojené štáty, pretože sa v nich nespomínalo právo Izraela na obranu. Ďalší návrh odmietli Rusko a Čína, pretože sa v ňom podľa nich neuvádzala jasná výzva na prímerie.
Izrael podniká útoky na pásmo Gazy v reakcii na útok Hamasu zo 7. októbra, pri ktorom na území Izraela zahynulo vyše 1400 ľudí. Odvetné útoky Izraela si v pásme Gazy podľa palestínskeho ministerstva zdravotníctva vyžiadali už vyše 8500 obetí na životoch, z čoho polovica sú podľa miestnych orgánov deti.