Takéto potraviny označujeme ako protizápalovú stravu. V pohode tak bude predovšetkým náš imunitný systém, ktorý prispieva k celkovej psychickej a fyzickej vyrovnanosti.
Trendy v zdravom stravovaní sa dnes dostávajú do popredia. K diétam majú ľudia skôr odpor práve preto, že ich obmedzujú. Ak sa však sami napojíme na zdravé jedlá namiesto rýchleho občerstvenia, pocítime dobrý výsledok, a o to ide.
Čo je protizápalová strava?
Sú to rastlinné a také potraviny, ktoré podporujú správne nastavenie a optimálne fungovanie črevnej flóry. ,,Na tanieri by mali prevažovať rastlinné, technologicky nespracované potraviny v takom stave, aby ste ich mohli identifikovať ako suroviny. Príklad: Keď jete lieskovce, jete lieskovce, ale keď jete keksy s lieskovcovou príchuťou, vôbec netušíte, čo jete“, upozorňuje Igor Bukovský.
Teda okrem toho, že jete hmotu, ktorá v mozgu chemicky zapína centrá pôžitku. Uprednostňujte obilniny, celozrnné potraviny, pseudoobilniny (quinoa, amarant), strukoviny, zeleninu, ovocie, orechy, olejnaté semená a oleje z nich, prípadne čisté ryby. Ako nápoj uprednostnite zelený čaj, zázvorový čaj, mixované zelené vňate vo vode.
Dôležité tiež je vyhýbať sa alergénom, alebo potravinám, ktoré vám spôsobujú individuálne ťažkosti. Protizápalová strava je teda taká, ktorá potláča alebo aspoň nepodporuje chronický, nízkostupňový zápal sliznice čreva a celého organizmu. Chronické zápaly čriev spôsobujú rýchlejšie starnutie, cukrovku, hypertenziu, aterosklerózu, dokonca prispievajú k Alzheimerovej chorobe. Sú s nimi spojené aj ďalšie neuropsychické ochorenia, viac rakoviny, zlyhania obličiek, poškodenie kĺbov či chrbtice.