Hovoria o tom, že z hľadiska efektívnosti vynaložených výdavkov je druhé najhoršie v Európskej únii. Čo robia ostatné štáty inak? Experti sa pozreli na peniaze, ktoré leje štát do toho, aby ľudia mohli v zdraví žiť čo najdlhšie.
V súčasnosti sú vďaka európskemu plánu obnovy v príprave výstavby dve nemocnice v Martine a Banskej Bystrici. Zlepšiť sa však bude musieť množstvo vecí, pričom časť z nich odhaľuje expertná štúdia. Konštatujú, že bohatšie krajiny zvyčajne dávajú do zdravotníctva väčší podiel HDP a Slovensko v rámci svojej ekonomickej úrovne vynakladá toľko ako podobné krajiny. Problém je, že tieto peniaze nepoužívame efektívne.
„Výsledky merané odvrátiteľnou úmrtnosťou, ale aj indexom, ktorý zohľadňuje aj dĺžku dožitia mužov a žien a novorodeneckú úmrtnosť, sú slabé. Slovensko dosahuje horšie výsledky ako krajiny s podobnými výdavkami a pri zohľadnení demografie dokonca horšie výsledky ako krajiny s podstatne nižšími výdavkami,“ uvádzajú v správe odborníci z Útvaru hodnoty za peniaze.
Nižšiu efektívnosť v zdravotníctve vykazuje len Rumunsko. Najvyššiu pritom v EÚ dosahujú Cyprus, Švédsko a Taliansko. V alternatívnom modeli, ktorý okrem verejných výdavkov zohľadňuje aj súkromné výdavky, je Slovensko dokonca najhoršie.