Zmluva o úplnom zákaze jadrových skúšok zakazuje všetky druhy testov atómových zbraní a má tiež sťažiť ďalší vývoj týchto zbraní. Doteraz ju podpísalo 187 krajín, pričom v 178 krajinách ju tiež ratifikovali parlamenty. Podpísala aj ratifikovala ju napríklad Británia, Francúzsko a Rusko, ktoré teraz svoju ratifikáciu odvolalo. USA, Izrael, Čína, Irán a Egypt zmluvu podľa agentúry AFP podpísali, ale neratifikovali. India, Pakistan a KĽDR neurobili ani jedno.
CTBT preto ešte formálne nenadobudla účinnosť. To sa môže stať až po tom, ako ju podpíše a ratifikuje 44 krajín - štáty s jadrovými zbraňami alebo krajiny s atómovými elektrárňami a výskumnými reaktormi. Zmluva má napriek tomu význam, vytvorila totiž de facto pravidlo zakazujúce jadrové skúšky, napísala predtým agentúra Reuters a podotkla, že od konca 90. rokov 20. storočia sa žiadna krajina neuchýlila k testovacej jadrovej explózii, s výnimkou KĽDR, ktorá je za to sankcionovaná.
Kým Sovietsky zväz vykonal posledný jadrový test v roku 1990 a USA o dva roky neskôr, postsoviestske Rusko sa k jadrovému testu doteraz neuchýlilo. Do roku 1996, kedy CTBT uzrela svetlo sveta, rôzne krajiny vykonali vyše 2000 jadrových testov, z nich viac ako 1000 USA a vyše 700 ZSSR.