TASR o tom informovala hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková. "Dôležité bude upraviť legislatívu tak, aby sa jednoznačne určilo ministerstvo, ktoré bude gestorovať túto oblasť, začne koordinovať aktivity participujúcich strán a národnými kontrolórmi identifikované bezpečnostné riziká budú čo najminimalizovanejšie," zdôraznil šéf NKÚ SR Ľubomír Andrassy. Problematika dronov je podľa úradu roztrieštená medzi takmer desiatku inštitúcií.
"Riziká zistené a opísané už v priebehu prípravy kontroly vyústili do rozhodnutia, že v audite nebudeme pokračovať a odovzdáme vysoko aktuálne zistenia vláde, aby ona rozhodla ako ďalej, aké legislatívne zmeny je potrebné pripraviť a ako nastaviť manažment tohto nového, bezpečnostne veľmi citlivého problému," vysvetlil Andrassy.
Slovensko je podľa jeho slov poslednou členskou krajinou EÚ, ktorá neprebrala do národnej legislatívy európske nariadenie o pravidlách a postupoch prevádzky bezpilotných lietadiel. "Nový vládny kabinet by preto mal aktívne konať, aby Slovensko nebolo vystavené sankčnému konaniu zo strany Európskej komisie," podotkol.